Cele i zasady wykonywania ćwiczeń oddechowych u chorego leżącego

Pobierz

Przy zwiększeniu ilości ćwiczeń należy obserwować, czy stan chorego nie pogarsza się.. Szczególnie poważnie tę zasadę powinny traktować osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego i nadciśnienie.Do niezbędnych przedmiotów stanowiących wyposażenie pokoju chorego należy przede wszystkim łóżko, najlepiej z ruchomą ramą pod głowę.. Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi przeciętnie 15?20 minut.Cele zabiegu Toaletę jamy ustnej wykonuje się aby : • utrzymać czystość (usunięcie resztek pokarmu) • zapobiegać zmianom patologicznym w jamie ustnej, • poprawić samopoczucie, • wykonać masaż dziąseł, • zapobiegać i leczyć zakażenia, • zlikwidować nieprzyjemny zapach i smak z ust, • kształtować nawyk systematycznego wykonywania toaletyCele i zasady wykonywania ćwiczeń oddechowych u chorego leżącego.. Celem ćwiczeń oddechowych jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego przez zwiększenie ruchomości klatki piersiowej i poprawę siły mięśni oddechowych, głównie przepony oraz mięśni międzyżebrowych zewnętrznych.Wskazane jest wykonanie wstępnych ćwiczeń samokontroli oddychania, w czasie których ćwiczący uczy się koncentrować na swoim wdechu i wydechu, zmieniać głębokość wdechów i wydechów oraz kontrolować tor oddechu, obserwując ruchy rąk układanych na łukach żebrowych lub na nadbrzuszu.· Wlej wodę do dzbanków i wiadra sprawdź temperaturę wody na nadgarstku..

Technika wykonywania ćwiczeń czynnych i biernych, oddechowych.

Szczegółowy harmonogram praktyk ROK PIERWSZY 1.. Chory .Zalecane są każdemu choremu przebywającemu długotrwale (czyli ponad 7 dni) w pozycji leżącej.. 21.Ponownie oczyść skórę używając wody z mydłem lub chusteczek nawilżonych.. Pozycja ta stosowana jest u pacjentów z wysiękowym zapaleniem opłucnej- chorego układa się na boku zdrowym, pozycja zapewnia większa ruchomość klatki piersiowej.. Wykonywanie EKG.Układanie chorego w różnych pozycjach terapeutycznych, z zastosowaniem udogodnień.. Opieka terminalna.. MycieKończyny dolne swobodnie zwisają z łóżka, stopy swobodnie spoczywają na stołeczku.. · Połóż tacę na stolik przyłóżkowy.. Najważniejsza jest systematyczność rehabilitacji oraz zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia.Zmiana pozycji jest jednym ze sposobów zapobiegania odleżynom.Chory siedzący na wózku inwalidzkim powinien zmieniać pozycję -unosić się na rękach- co pół godziny.. Pionizacja pacjenta.. 22.Zmień wodę w misce , rękawiczki i myjkę jeśli zachodzi taka potrzeba.. · Nałóż za pomocą pędzla piankę lub krem do golenia na skórę twarzy.Rehabilitacja oddechowa może spowolnić proces rozwoju choroby IPF.. Wydech wykonuje przez usta..

8 Proszę wymienić i omówić zasady wykonywania ćwiczeń oddechowych.

Ćwiczenia oddechowe możemy prowadzić w łóżku chorego.. Praktyka wakacyjna kliniczna (pielęgniarska) na wybranym oddziale szpitalnym (ortopedia, chirurgia, pediatria, neurologia -do wyboru) - 50 godzin.ROK DRUGI 1.. Zmiana bielizny pościelowej i osobistej - odmiany i modyfikacje.. WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU.. Praktyka śródroczna - praktyka w zakresie fizjoterapii klinicznej - 60 godzin, w tym: Oddział Rehabilitacji - 10 godzin;3 IX.. ĆWICZENIA Tematy zajęć w pracowni umiejętności zawodowych Karta kompetencji Regulamin pracowni umiejętności zawodowych Higieniczne mycie rąk Klasyczne metody bandażowania.. Ułożenie i pozycje pacjenta w łóżku.. Zalecany czas takich ćwiczeń to około 20 minut rano i wieczorem.. RADOMSKA SZKOŁA WYŻSZA.. W zależności od sił i chęci chorego możemy ćwiczyć nawet kilkanaście razy dziennie.. Podawanie leków przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, do oka, do ucha, na skóręi błony śluzowe, dopochwowo.. Wymień procesy psychiczne i opisz część z nich.. · Wyjmij poduszkę i jasiek - jedną poduszkę podłóż pod plecy chorego.· Ubierz fartuch i rękawiczki przy łóżku chorego.. Przemieszczanie pacjenta ciężko chorego z łóżka na łóżko, wózek, fotel i transport.. Początkowo powinien być krótszy, potem stopniowo wydłuża się czas ćwiczeń.Przy ich braku można zastosować 20-30 cm podkładkę pod tylne nogi łóżka lub sztywny wałek podkładany pod biodra chorego, tak aby głowa była 10-20 stopni niżej..

8 Jaki jest cel ćwiczeń oddechowych wykonywanych u pacjenta.

Poziom krawędzi łóżka należy podnieść do wysokości około 65 cm od ziemi, aby pielęgnując chorego, nie nadwerężyć sobie kręgosłupa.Obowiązujące zasady: zapoznanie się ze stanem chorego, jeżeli pacjent ma trudności z samodzielnym poruszaniem się w łóżku - zapewnienie sobie pomocy dodatkowej osoby, przed przystąpieniem do ułożenia pacjenta skompletowanie wszystkich niezbędnych przyborów, przy układaniu pacjenta zwracanie uwagi na jego wygodę i bezpieczeństwo,Pacjent ma za zadanie unoszenie ku górze woreczka podczas głębokiego wdechu.. Po stronie chorej zapobiega za pobiega zrostom opłucnej.Chory powinien znać cel podejmowanych działań.. · Ubierz fartuch i rękawiczki przy łóżku chorego.. 23.Osusz dokładnie skórę chorego ręcznikiem.. Przenoszenie i transportowanie pacjenta.. KIERUNEK; PIELĘGNIARSTWO.. (temat.. Rehabilitacja i pielęgnowanie niepełnosprawnych - zajęcia praktyczne3 IX.. · Rozłóż zawinięcia kołdry od strony dalszej i bliższej.. Polega on na przyjmowaniu przez chorego z chorobą płuc takiej pozycji, aby dany odcinek dróg oddechowych znajdował się powyżej tzw. wnęki płuca, co powoduje, że wydzielina zalegająca w chorej .5 Proszę omówić cel wykonywania ćwiczeń biernych.. RADOMSKA SZKOŁA WYŻSZA.. Jest lepsze od tapczanu czy kanapy, gdyż ułatwia pielęgnację..

Stosowanie udogodnień dla pacjenta leżącego.

Anatomia i .35 Ogólne zasady wykonywania zabiegów 35 Zasady ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy .. 128 Toaleta jamy ustnej u ciężko chorego 131 Toaleta jamy ustnej u chorego nieprzytomnego 132 Zaspokajanie potrzeby odżywiania .. 228 Ćwiczenia oddechowe 231 Nacieranie i oklepywanie pleców 234 Metody ułatwiające oddychanie .Metody wspomagające funkcję oddechową - gimnastyka oddechowa, techniki ewakuacjizalegającej wydzieliny, w drogach oddechowych, drenaż ułożeniowy, inhalacje, odsysanie.. Organizowanie akcji ratunkowej poszkodowanego z NZK.. 6 Proszę omówić cel wykonywania ćwiczeń czynnych i podać ich przykłady.. Studia stacjonarne.. Płukanie oka, ucha.. · Połóż tacę na stolik przyłóżkowy.. Opieka nad pacjentem z bólem.. Komunikaty należy wypowiadać w sposób zrozumiały dla pacjenta.. Praktyka wakacyjna kliniczna (pielęgniarska) na wybranym oddziale szpitalnym (ortopedia, chirurgia, pediatria, neurologia -do wyboru) - 80 godzin.ROK DRUGI 1.. Szczegółowy harmonogram praktyk ROK PIERWSZY 1.. Cele i zasady bandażowania.D.W4 rodzaje badań diagnostycznych i zasady ich zlecania; D.W5 zasady przygotowania pacjenta w różnym wieku i stanie zdrowia do badań oraz zabiegów diagnostycznych, a także zasady opieki w trakcie oraz po tych badaniach i zabiegach; D.W6 właściwości grup leków i ich działanie na układy i narządy pacjenta w różnych chorobach2.. Przygotowanie łóżka dla pacjenta.. Drugim rodzajem ćwiczeń są ćwiczenia odkrztuszania i efektywnego kaszlu .Drenaż ułożeniowy to rodzaj rehabilitacji u chorych z trudnościami w odkrztuszeniu dużych ilości zalegającej wydzieliny oskrzelowej.. Cel zabiegu •zapewnienie choremu wygody i dobrego samopoczucia •zapobieganie przykurczom •zapobieganie odleżynom •zapobieganie zapaleniu płuc •złagodzenie dolegliwości bólowych20.Rozłóż ręcznik wzdłuż pośladków chorego.. psychologii i socjologii.. Pracownia pierwszej pomocy.. · Rozłóż zawinięcia kołdry od strony dalszej i bliższej.. WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU.. Aby uzyskać maksymalny efekt, wykonuje się go na czczo, dlatego nie zaleca się wykonywania ćwiczeń oddechowych przed i po posiłkach.. KIERUNEK .7 Jaki jest cel ćwiczeń oddechowych wykonywanych u pacjenta.. Praktyka śródroczna - praktyka w zakresie fizjoterapii klinicznej - 150 godzin, w tym: Oddział Rehabilitacji - 30 godzin;pacjenta długotrwale unieruchomionego, przewlekle chorego.. · Połóż płasko wezgłowie.. Relacja i komunikacja z podopiecznym w zawodzie opiekun medyczny.. Ćwiczenia oddechowe są najlepszym sposobem na samodzielną rehabilitację dla każdego kto chce zadbać o polepszenie stanu swojego zdrowia.. Zabieg przeprowadza się kilkakrotnie w ciągu dnia w zależności od ilości zalegającej wydzieliny i stanu pacjenta.. · Podnieś wyżej wezgłowie.. Elementy.. Przeciwwskazaniami do wykonywania ćwiczeń oddechowych są niewydolność oddechowa, niedawny krwotok płucny, a także decyzja lekarza [12].. Toaleta ciała u chorego leżącego - wersje i modyfikacje.. · Umyj pacjentowi wodą z mydłem twarz , spłucz myjką..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt